Látkovky - menu
Látkové vložky - pohodlné a ekologické řešení menstruaceÚvod

Menstruace naruby

Látkové vložky

Jak je prát?

Zkušenosti

Typy látkových vložek

Značky a kde koupit
Látkové vložky - co to vlastně je


Látkové vložky vypadají v podstatě jako jednorázové vložky, vtip je v tom, že jsou ušité z látky a jsou proto pohodlnější. A mají i další výhody:

Jsou zdravější
Na rozdíl od běžných menstruačních vložek a tamponů neobsahují absorpční, deodorační a bělící přísady, které mohou narušit vaginální prostředí.

Jsou ekologičtější
Lze je používat opakovaně, a tím jsou šetrnější k životnímu prostředí. Každá žena za svůj život použije asi patnáct až dvacet tisíc kusů vložek nebo tamponů. Jejich umělohmotné části se nerozloží přirozenou cestou, a zvětšují už tak obrovské množství odpadu na skládkách.

Jsou ekonomičtější
Do vložek a tamponů ženy investují nemalé finanční prostředky. Náklady na látkové vložky se vrátí průměrně za 8 měsíců jejich používání.

Většina vložek se zapíná na patentky. Představte si, jak se ke kalhotkám upevňuje klasická jednorázová vložka s křidélky. S látkovou vložkou je to téměř stejné, až na to, že křidélka přetáhnete přes sebe a sepnete patentkem.

Pro koho jsou?

Pro koho látkovky jsou? Pohodlí, měkkost, hebkost, prodyšnost i nastavitelnou savost látkových vložek si chválí ženy po porodu. Jde často o období, kdy se ženy rozhodnout vložky vyzkoušet. Po prvních zkušenostech je pak mnoho žen začne používat pravidelně. Jsou vítanou alternativou k jednorázovým intimním potřebám, zejména na doma a na noc. Pokud se chce jejich uživatelka spolehnout pouze na látkové vložky, může použít elegantní diskrétní taštičky pro použité bložky během dne.

Látkové vložky budou patrně nejvíce vyhovovat ženám, které se domnívají, že by menstruační krev měla volně odtékat. Také těm, kterým nevyhovují pomůcky zaváděné dovnitř do pochvy, ale nejsou spokojeny s jednorázovými vložkami, které jsou navíc často nepohodlné a způsobují opruzeniny.
Nevýhodou látkovek je samozřejmě to, že je třeba věnovat jistý čas jejich vyprání - Jak je prát?.

Z čeho se vyrábějí?

Látkové vložky se šijí z bavlny či biobavlny. Často se také používá velmi příjemný bambusový aksamit (70% bambusu, 28% BIO bavlny a 2% polyesteru), jako částečně nepropustný materiál pak polyesterové flísy (100% polyester) a pro úplnou nepropustnost pak takzvaný PUL (PolyUrethane Laminated fabric, látka zalaminová polyuretanem).

Kde koupit látkové vložky?
Podívejte se na Značky látkových vložek.

Chcete si látkové vložky sama ušít?
Všechny potřebné materiály lze nakoupit například na www.unuodesign.cz .
Podrobný návod i s fotkami - Látkové vložky (fotonávod + střih).
Jednoduchý návod v článku Vložky pro ekoložky.
Spousta návodů, ale v angličtině - clothpads.wikidot.com/patterns .

Mýty při používání látkových vložek

Hygiena – máte pocit, že používání látkových vložek není dostatečně hygienické? Není čeho se obávat. Stačí si představit situaci, kdy se poraníte a krvácíte. Přikryjete si ránu igelitem nebo nějakým kusem látky? Máte pocit, že když běžnou použitou vložku vyhodíte do koše udělali jste pro hygienu a čistotu to nejlepší? Představa použité vložky putující na skládky, kde roky leží nebo do spalovny není sympatičtější než fakt, že látková vložka se téměř bezprostředně vypere a čistá znovu použije.
Středověk – přijde vám návrat k látkovým vložkám návratem do středověku? Návrat k původním látkovým „vložkám“ již nikdy nebude možný. Zejména vložky si ručně nepereme. Tato starost naprosto odpadá. Máme nějaké zkušenosti z konvenčními vložkami a umíme je zúročit. Tím je například tvar látkových vložek a snadná manipulace s nimi.

Látkové vložky Meracus - www.kalisek.cz

Čerpáno z:
www.ekozena.cz
www.bio-infoweb.cz
www.bio-info.cz
www.kalisek.cz
www.meracus.cz

Copyright © 2017 Latkove-vlozky.cz - informace o látkových vložkách jako pohodlné a levné variantě při menstruaci.