Látkovky - menu
Látkové vložky - pohodlné a ekologické řešení menstruaceÚvod

Menstruace naruby

Látkové vložky

Jak je prát?

Zkušenosti

Typy látkových vložek

Značky a kde koupit
Zkušenosti žen s látkovkami

Taková byla tedy moje cesta k látkovkám
Když jsem je poprvé vyzkoušela, byla jsem trochu nervózní, protože jsem měla pocit, že jsem vlastně žádnou hygienickou potřebu nepoužila. Žádný igelit, žádné šustění, nic. Pouze poněkud větší objem. Ukázalo se ale, že šlo jen o nezvyk. Vše dopadlo výborně, k žádné nehodě nedošlo a co víc, zjistila jsem, že fakt, že o vložce nevím, je naopak významné plus. Jedině látka může zajistit takový stupeň vzdušnosti. Proto není látkové vložky třeba tak často vyměňovat, což se hodí zejména při slabší menstruaci.
Lenka Foltýnová, www.bio-info.cz

Proč jsem začala používat látkové intimky
Povědomí o praktických látkových plenách, mám i já, i když sama děti nemám a velmi mě nadchla jednoduchost manipulace i údržby, takže jsem si jistá, že až jednou porodím, budu je rozhodně používat!
Když jsem se ale dozvěděla o látkových vložkách, bohužel mě tento výrobek nenadchl. Ačkoliv už několik let používám menstruační kalíšek, používala jsem občas normální intimku a klasickou menstruační vložku jsem neměla v ruce ani v kalhotkách už hodně dlouho, tato varianta mi připadala jako už dost velká alternativa.
Dlouho jsem si libovala v představě, jak jsem si to všechno skvěle vyřešila, protože používám už šest let kalíšek a místo hormonální antikoncepce Cyclotest. Takže vlastně nezatěžuji ani svůj organismus, ani životní prostředí. Občas sice použiji jednorázovou intimku, ale to je vlastně jenom takový malý kousíček „vaty“, který se v té hromadě odpadků ztratí ... nebo ne ... ???
Krátkozrakost svého uvažování jsem si uvědomila ve chvíli, kdy jsem strávila se sestrou a jejím půlročním synem dva měsíce. Sestra používá jednorázové pleny. Dřív jsem nad tím tolik nepřemýšlela, ale teď, když jsem viděla, kolik plen vyhodila za jediný den! Začala jsem si představovat, kolik se denně narodí dětí a kolik jednorázových plen se denně vyhodí v České republice, v Evropě, ve světě a kam ty všechny použité pleny jdou?? A jak je to s vložkami? Ačkoliv menstruujeme jen několik dní v měsíci, na Zemi žije 3,5 miliardy žen ...
V tu dobu jsem se tedy vrátila k tématu látkových intimek a začala vážně uvažovat o koupi jedné na zkoušku. Moje největší obava byla, že ji v kalhotkách ucítím. Protože jsem si už zvykla na kalíšek, že o menstruaci vůbec nevím a teď bych měla mít mezi nohama něco, o čem vlastně budu vědět celý den a navíc mi to bude připomínat, že mám menstruaci. Další věc, co mě odrazovala, byly cvočky na zapínání. Co když o nich budu při sezení vědět, co když mě budou tlačit?
První den s látkovou intimkou nebyl moc příjemný. O vložce jsem věděla a také jsem měla pocit, že „tam klouže nahoru a dolů“. Když jsem ji ale po vyprání použila znovu, zjistila jsem, že je mnohem měkčí a že se krásně přizpůsobila. Látková intimka testem, i přes první rozporuplné pocity, prošla. Nyní uvažuji o koupi dalších, krásně barevných kousků! :-) Rozhodně doporučuji všem ženám!!
Alena 26 let, kalisek.cz/zkusenosti-latkove-vlozky

Látkovky mám na doma. Největší rozdíl a hlavní důvod proč je používám je že jsou fakt pohodlné a příjemné, s igelitem se to nedá srovnat - mně osobně prostě jednorázové vložky vadí, protože jsem v nich zapařená a páchne to. Někomu to neva, tak pro něj jsou jednorázy OK ...
Mám je bez fleků, ostatně bez fleků putují už DO pračky - použiju na ně hned žlučové mýdlo, čili do kýblu jdou už jen s případným stínem fleku a bez krve a v kýblu s vodou mám perkarbonát sodný, takže případné skvrny jsou pryč už před praním. Celkově bych řekla, že údržba látkových vložek je snadnější než u plenek, aspoň dle mé čerstvé zkušenosti jdou "míchaná vajíčka" novorozence odflekovat z látkových plín mnohem obtížněji.
Některý látkový vložky mi kloužou (dopředu-dozadu ... při delší chůzi), stává se mi to ale asi jen s ImseVimse. Nevidím to jako takový problém, prostě víc nosím ty co nekloužou.
Martina, www.rodina.cz/nazor

Dle mé zkušenosti je dobré si vložky ošahat. Je to vše o pocitu. Mně třeba Haipa daipa nebo Baby Lucy vůbec nejsou příjemné. Mám popoliny (5ks, objemné, ale příjemné, na doma), na noc Imse Vimse (jsou fakt dlouhé, 3ks) a přes den na ven Fuzzi bunz (12ks). Ale já používám jen vložky, ne kalíšek.
www.emimino.cz/diskuse

Obecně je doporučováno po použití vložku propláchnout studenou vodou, hodit do kýble s víkem ( taky do vody) a po nahromadění prádla vyprat s prádlem. Druhá možnost je ihned přeprat v ruce, usušit a znovu použít. Praní v pračce až po skončení MS. Já používám variantu číslo tři, hlavně proto, že chodím do práce. Vložku po použití uložím nasucho (bez propláchnutí) do igelitu a peru až večer v ruce. Nejdříve na chvíli namočí do škopíku se studenou vodou a solí na skrvny, pak vyperu. Po uschnutí opět použiju a nakonec peru v pračce. Jednou jsem je prala až třetí den a taky to šlo, ale po namočení a ručním přemáchnutí putovali hned do pračky.
Z toho ručního praní jsem měla velký strach. Použitá jednorázová vložka mi vždycky přišla docela odporná, takže při představě praní něčeho podobného mi bylo trochu špatně… Ovšem použitá látkovka , tak je úplně někde jinde. Přirovnala bych to k přeprání ušpiněných kalhotek když jsem propásla začátek a nebo se mi vložka odlepila. Takže přepírání nakonec není vůbec žádný problém.
Když peru vložky v pračce, dávám je společně s normálním prádlem, na 60 a občas přidám sůl na skvrny od Ulrycha nebo Missivy. Peru v Missivě. Na přepírání používám žlučové mýdlo Dr. BECKMANN. Zatím jsou všechny vložky bez fleků.
Co se týká schnutí, zjistila jsem, že vložka schne asi den. Večer vyperu a další den večer, nebo nejpozději ráno, použiju.
Ivana, www.rodina.cz

Používám už několik let vložky od Popolini a od Imse Vimse. Popolini jsou objemnější (dají se více vycpat), IV zase tenčí ale s nepropustnou vrstvou uvnitř (ty beru na ven). Dá se k nimpořídit taštička speciální když jdeš ven. Peru – vyvářím, přidávám žlučové mýdlo.
Je to opravdu rozdíl, obyčejné vložky už vyloženě přetrpím. Někomu přijde hnusná ta představa předepírání. Moc nevidím rozdíl v tom, když jsem stejně musela přepírat všechny kalhotky.
www.emimino.cz/diskuse

Četla jsem tady diskuzi o menstruačním kalíšku, který mi ale není moc sympatický, i když věřím, že může být pohodlný. Používala jsem tampóny, ale nemám z nich dobrý pocit. Až když jsem začala na dceru používat látkové plenky, došlo mi, že látka je opravdu příjemnější, než cokoliv jiného. Látkové vložky jsem si objednala, včetně intimek a jsem nadšená ... A navíc krásně vypadají :)
Neprotečou, protože ze spoda mají PUL vrstvu, jako plenky svrchňáčky. Po použití je vyčváchám ve studené vodě a potřu žlučovým mýdlem (většina fleků zmizí) a hodím do kyblíku. Potom vyperu na 60st. s plínkama. Mám 10 denních, 3 noční a 6 intimek. Časem budu ještě nejspíš dokupovat.
Abby, diskuse.dama.cz

Pod kalíšek používám i denní vložky. Občas mi to ujede a slipovka by to nepobrala.A hlavně ta je bez nepropustné PUL vrstvy. Používám ImseVimse. Jinak moje oblíbené jsou BabyLucy. Ani nejsou tak drahé. Používám je i bez kalíšku. Nejlíp mi vyhovují organiky. Objednávala jsem je ze Slovenska a ušili mi je jako jeden kus. Samotná křidýlka a vkládačky mi nesedí. Ale určitě to chce vyzkoušet různé značky, abys našla tu svou.
Skladuju na mokro.Nejdřív přeperu ve žlučovém mýdle a pak nechám 24hod v kyblíku s vodou. Do vody přidávám perkarbonát nebo sůl na skvrny z DM. Peru tak za 2–3 dny.
www.emimino.cz/diskuse

Já tedy konečně tpoužívám kalíšek, ale na noc mám raději vložku. Látkové vložky jsou velice příjemné a vypadají nádherně. Během celého cyklu a i pod kalíšek (pro sichr) si dávám slipovku. Cítím jen obyčejné vložky. Slipovku, když se nekontroluji, necítím, já mám s fleesovým povrchem a ty jsou taky hodně příjemný.
A jak se to pere? Po použití přeperu v ruce, pak dám do kyblíku, peru jednou za dva dny. Peru sice poloprázdnou pračku, ale mně to nevadí. Jo a peru v šetrném prostředku.
Taky pro mě bylo látkování mého syna odrazovým můstkem. Přece se mamka nebude pařit v igelitu, když synáček má prdelku v bavlnce :)
www.emimino.cz/diskuse

Látkové vložky jsem používala po druhém porodu od cca 3. dne. Údržba je jednoduchá – po použití propláchneš studenou vodou, hodíš do kyblíku s víkem (pokud budeš mít na miminko látkové vložky, můžeš skladovat i prát zaráz) a následně vypereš (na 60 stačí), můžeš dohromady s čímkoliv dalším, co se pere na 60. Frekvence praní záleží na tom, kolik vložek máš. Je dobré přidat do praní trochu soli na skvrny, jednak kvůli skrvnám, ale hlavně kvůli desinfekci (teplota 60 stupňů sice celkem spolehlivě všechno zničí, ale jistota je jistota). Sušit můžeš na topení, v sušičce (pokud výrobce povoluje). Taky můžeš žehlit, to zase záleží na instrukcích výrobce.
Iva, www.emimino.cz/diskuse

Zkušenosti tří různých žen s různými značkami látkových vložek: Bioženy testují: látkové menstruační vložky

Používám jiný postup na praní. Tím, že jsou dcery přes týden na internátě, tak pereme o víkendu a tak dlouho nechci máčet. Vložky dávám do skříňky do kyblíku. Před praním posypu trošku práškem, někdy ocet, pár kapek levandule, čajovníku a namočím do studené vody a nechám odmočit. Pak vyliju dám do většího kyble s vodou projedu zvonem, tak jako Terka a jdou do pračky. Dcery je na intru skladují v pytlíkách na plenky.
Iva, www.sijemdetem.cz

Vždy mi bylo velmi nepříjemné vytváření odpadu při používání jednorázových menstruačních pomůcek. Když jsem ale poprvé slyšela o látkových vložkách říkala jsem si "No to snad ne, to je nechutné!". I když to byla ekologické cesta, nezvolila jsem ji. Pak jsem objevila kalíšek a můj problém se vyřešil. Po čase ale přišlo těhotenství a už během něj hrůza z návratu k příšerným nepohodlným igelitům během šestinedělí. Při nákupech látkových plen jsem narazila znovu na látkové vložky a rozhodla se je vyzkoušet.
To co následovalo, předčilo mé očekávání! Je to neuvěřitelně pohodlné a příjemné. Nadávala jsem si, že jsem to nezkusila už tehdy. Samozřejmě jsem se po šestinedělí zas vesele vrátila ke kalíšku, ale od té doby nedám na látkovky dopustit.
Praní je samozřejmě ta nejošemetnější část. Já jsem prala vložky společně s plenkami. Na diskuzích jsem našla různé příspěvky jak to nejde – nepochopila jsem, zda ohrožuju já dítě menstruační krví nebo dítě mě svými "míchanými vajíčky", ale každopádně jsme to já i dcera přežily a těšíme se i nadále pevnému zdraví :) A to jsme praly na 60 stupňů (v pracím gelu Ulrich) a nežehlily jsme. Fakt nevím, kdy bychom to stíhaly … :)
Používání látkových vložek – intimek – je už úplně bez potíží, prát je můžete stejně jako spodní kalhotky.
Ilona, 29 let, www.kalisek.cz

Jak jsem se dostala k šití a zároveň používání látkových menstruačních vložek
Moje dobrá kamarádka a maminka mě jednou požádala o látkové plenky a poté i látkové vložky. První kousky, co jsem vytvořila, byly šišaté a moc nevypadající, ale plně funkční, ušité z prostěradla s froté zátěrem a obyčejných materiálů, které jsem zrovna měla doma. Dnes šiju krásně propracované vložky ozkoušeného střihu z velmi kvalitních materiálů a v mnoha krásných barvách. I naše dny přece mohou být příjemné :)
Látkové vložky jsem začala používat po porodu druhého syna, kdy se pro mě moje menstruace stala noční můrou, byla silná a dlouhotrvající, což bylo i po finanční stránce dost náročné. Nejdříve jsem vyzkoušela svoji tvorbu a dle potřeb poupravila, poté jsem si na doporučení kamarádky koupila kalíšek a k němu ze začátku, když jsem si nebyla 100% jistá, požívala látkové intimky, které nyní používám i mimo své dny :)
Dle mého názoru údržba intimek a vložek není nijak složitá, propláchnu vodou a namočím do studené vody, peru s dětskýma plenkama, ty až nebudou, budu prát normálně s prádlem :) Všem z osobní zkušenosti mohu jen doporučit :)
Katka, látkové vložky Meracus

Používám jen vložky, stálo mě to majlant, ale nelituju absolutně. Protože nedávno jsem si vzala papírový a hrůza hrůz, už jsem si hodně odvykla, pro mě se to nedá srovnat v komfortu, teď už v papírovách nemůžu vydržet.
Mám slipovky Bundles (bambusový) – mají blbý křidýlka (kdyby měly patentky blíž sebe, aby tolik pak nevisely na kalhotkách, udělali by v Bundles lépe) a olemování (visí z toho po čase nitě), jinak jsou ale zas z moc příjemnýho materiálu.
Slipovky Imse Vimse, dřív mi přišly blbý, teď naopak, líp sedí na kalhotkách, i jsou trochu větší jak Bundles, mám je hodně ráda. Díky bohu za ně, slipovek nosím hodně a dlouho, mám celkem slabou MS, jsou prodyšné, prostě super!
Látkovky na silnější MS mám MaM, jsou s PUL vrstvou, takže se nemusím bát, že by protekly, těch jsem nakoupila hodně, protože jsou luxusní. I jejich noční vložka je paráda, neproteče, je sice obrovská, ale pokryje ty „nejslabší“ místa na kalhotkách, když člověk spí, nikdy jsem s nimi neměla nehodu.
Pak mám Popolini bavlněné, ty mají vkládačky (dvě, takže se dá dát i jen jedna). Ty mám na doma, jsou jen bavlněné, příjemné, ale silnější, takže s tou variantou obou vkládaček to už není nic moc.
Koupila jsem si i MaM kabelku na vložky, je krásná a využívám ji hodně.
emimino.cz/diskuse

Copyright © 2017 Latkove-vlozky.cz - informace o látkových vložkách jako pohodlné a levné variantě při menstruaci.